A kőolajjal és földgázzal kapcsolatos iránymutatás részletei:
- 2023. január 1-től kezdve az Allianz Csoport nem köt egy telephelyre szóló vagy önálló vagyon- és felelősségbiztosítást (és 2023. július 1-től nem hosszabbítja meg a meglévő szerződéseit), valamint nem nyújt új finanszírozást az alábbiakkal kapcsolatos projektekhez:
• új kőolaj- és földgázmezők feltárása és fejlesztése[1] (upstream)
• új, kőolajjal kapcsolatos midstream infrastruktúra építése
• új olajtüzelésű erőművek építése
• a következőkkel kapcsolatos tevékenységek: az Északi-sarkvidék (az AMAP, azaz az Északi-sarkvidéki Megfigyelő és Értékelő Program meghatározása szerinti tevékenységek, a norvég területek kivételével), a Déli-sarkvidék, szénhez kötött metán, extranehéz kőolaj és olajhomok, illetve ultramélytengeri munkálatok. Ez az új és a már meglévő projektekre/tevékenységekre egyaránt vonatkozik.
2. 2025. január 1-től kezdve csak azokat a kőolaj- és földgázipari vállalatokat biztosítja az Allianz Csoport és azokba fektet be, amelyek elkötelezettek amellett, hogy a 1,5 °C-os küszöb eléréséhez szükséges, tudományosan megalapozott megoldási pályákkal összhangban, 2050-re az üvegházhatású gázok kibocsátásának mindhárom területén elérjék a nettó zéró szintet. Ez azokra a nagy kőolaj- és földgázipari vállalatokra vonatkozik, amelyek 2020-ban több mint 60 millió hordó kőolaj-egyenértéknek megfelelő mennyiséget termeltek, és amelyek a becslések szerint a kőolaj- és földgázipar együttes szénhidrogén-termelésének mintegy 85 százalékát teszik ki. Ezenkívül ideális esetben a vállalatok a Climate Action 100+ nettó zéróra vonatkozó vállalati kritériumokban (Net-Zero Company Benchmark) megfogalmazott követelményekhez igazítják tevékenységeiket és adatszolgáltatásaikat.
3. 2025. január 1-től kezdve az Allianz Csoport szigorítja az olajhomokra vonatkozó megközelítését, és nem nyújt biztosítást, fakultatív viszontbiztosítást, illetve finanszírozást olyan vállalatoknak, amelyek esetében bármely üzletág bevételének több mint 10 százaléka (korábban 20 százaléka) olajhomokból származik.
4. Az Allianz Csoport továbbra is támogatni fogja az elkülönített és önálló építkezésre és működtetésre vonatkozó biztosításokat, illetve a zöldenergiával és alacsony széndioxid-kibocsátású energiával kapcsolatos projektekbe való befektetéseket (ideértve a szárazföldi és tengeri szélenergiát, a napenergiát, a zöld hidrogént és a kék hidrogént is, amennyiben ez utóbbival kapcsolatos projektek teljes életciklusra számított kibocsátása igazoltan hasonló a zöld hidrogénéhez) annak érdekében, hogy elősegítse ezen technológiák mihamarabbi alkalmazását.
„Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy támogassuk ügyfeleinket a nettó zéró kibocsátásra történő átállással kapcsolatos terveikben, e változások ugyanis két év múlva lépnek életbe. Az energiaszektor pillanatnyilag jelentős átalakuláson megy keresztül, amelynek mozgatórugója a technológiai innováció, ami rendkívüli üzleti lehetőségeket teremt az új kockázatáthárítási megoldásokat és szolgáltatásokat illetően a megújuló energiák terén” – mondta Christopher Townsend, az Allianz Csoport globális biztosítási üzletágakért és az angolszász piacokért, a viszontbiztosításokért, a Közel-Keletért és Afrikáért felelős igazgatósági tagja.
Célunk, hogy tevékenységünk 2030-ra elérje a nettó zéró szintet
A fentieken túl az Allianz Csoport felgyorsította üzleti tevékenységeivel kapcsolatos klímacéljait, és tervei szerint 2025-re 50 százalékkal csökkenti ÜHG-kibocsátását a 2019-es szinthez képest. Az Allianz Csoport – annak érdekében, hogy 2030-ra elérje a nettózéró kibocsátásra vonatkozó célkitűzést – tervei szerint környezetgazdálkodásának megerősítésével és a teljes mértékben megújuló elektromos áramra való áttéréssel 2023-ra 70 százalékkal csökkenti kibocsátását a 2019-es mennyiséghez képest. Ennek fő hajtóereje egyrészt a 2030-ig megvalósuló, teljes mértékben elektromos vállalati gépjárműparkra való áttérés, másrészt pedig az utazási tevékenységekből származó ÜHG-kibocsátás 2025-ig történő 40 százalékos csökkentése lesz. Ami a további kibocsátásokat illeti, az Allianz Csoport olyan magasszintű megoldásokat fog alkalmazni, amelyek a nagymértékű széndioxid-eltávolítás elősegítését célozzák meg.
Ezenkívül az Allianz Csoport minden globális beszállítóját fel fogja szólítani, hogy nyilvánosan kötelezzék el magukat amellett, hogy az 1,5 °C-os limit elérésének forgatókönyvével összhangban 2025-re megvalósítják a nettó zéró ÜHG-kibocsátást. „Az elmúlt néhány évben már két fontos eszközt is alkalmaztunk az Allianz Csoport belső üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csökkentése érdekében. Egyrészt az Allianz Csoport 155 ezer munkatársa nagymértékben elkötelezett személyes széndioxid-kibocsátásának csökkentése mellett, és ezzel kapcsolatban belső kampányokkal is érzékenyítjük kollégáinkat. Másrészt a létesítményeink, IT-eszközeink és gépjárműflottánk kezelése tekintetében előtérbe helyezzük a megújuló energiák használatát, valamint az üzleti célú utazások, a hulladék, az elektromos áram és a víz használatának csökkentését. Végül pedig még egy hatékony eszközt alkalmazunk: ambiciózus kibocsátási célkitűzéseinkben beszállítóinkkal is osztozunk. Ha egységes ökoszisztémaként működünk együtt, akkor nagyobb hatással lehetünk az éghajlatra, ezzel jelentős lépést téve a nettó zéró kibocsátás felé. – mondta Barbara Karuth-Zelle, az Allianz Csoport működésért felelős igazgatósági tagja.
A fenntarthatósági jelentés folyamatos fejlődésről tanúskodik
Az Allianz Csoport közzétette 21. fenntarthatósági jelentését, amely arról tanúskodik, hogy a Csoport továbbra is sikeresen kezeli az olyan sürgető kihívásokat, mint az éghajlatváltozás, az egyenlőtlenség és a kirekesztés. A fenntarthatóság a vállalat fő üzleti folyamatainak egyre mélyebben integrált része a munkahelyek sokszínűvé tételétől kezdve a környezeti hatások csökkentéséig és az ügyfelekre való odafigyelésig. 2021-ben a vállalati kultúrával kapcsolatos dolgozói elégedettség (inkluzív meritokrácia index) 84 pontra emelkedett a maximális 100-ból (2020-ban 78 volt). 2021-ben az ügyfelek is magas pontszámmal értékelték az Allianz Csoport tevékenységét: az Allianz-vállalatok 78 százaléka rendelkezett a piaci átlagnál magasabb ügyféltámogatottsági értékkel (Net Promoter Score, NPS), vagy volt az adott piacon ügyfélhűség tekintetében piacvezető.
[1] Különleges esetben a Csoport Fenntarthatósági Tanácsa dönthet úgy, hogy bizonyos új upstream földgázmezők kivételt képeznek abban az esetben, ha egy ország kormánya energiabiztonsággal kapcsolatos vészhelyzeti okokból dönt új földgázmező fejlesztése mellett. Ez a szabály évente felülvizsgálatra kerül.
További információ:
Az Allianz Csoport iránymutatása (angol nyelvű)
Fenntarthatósági jelentés, 2021 (angol nyelvű)
dummy Az Allianz Csoport megerősíti kötelezettségvállalását a nettó zéró klímastratégia mellett