Johannesburg/London/München/New York/Párizs/São Paulo/Szingapúr – 2021.április 29.:
A kormányzati finanszírozási programok által világszerte népszerűsített hidrogén az előrejelzések szerint meghatározó szerepet fog betölteni az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való átállásban. A fosszilis tüzelőanyagok (pl. olaj, szén) alternatívájaként kínálkozó hidrogénmegoldások kulcsfontosságúak lehetnek a jövőben a klímaváltozás kezelésében, és sok iparágat segíthetnek szén-dioxid-kibocsátásuk csökkentésében. Bár a hidrogéntechnológiát már évtizedek óta használják, a jelenleg tervezett megaprojektek szükségessé teszik a kockázatkezelés kiterjesztését. Az Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) új közleményében a fejlődő hidrogéniparban rejlő egyes lehetőségeket és kihívásokat emeli ki, hangsúlyozva, hogy proaktív módon kell kezelni a hidrogén előállítása, tárolása és szállítása körüli lehetséges kockázatokat – leginkább a tűz és a robbanásveszély, de a műszaki hiba és az üzletmenet megszakadásai is ideértendő.
„Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású vagy akár megújuló energiaforrásokból előállított hidrogén jelentősége egyre növekszik a fosszilis tüzelőanyagok helyettesítése szempontjából az energia, az ellátás, a mobilitás és az ipar területén egyaránt" – fejti ki Chris van Gend, az AGCS globális energetikai és építési vezetője. „Elképzelhető, hogy piaci rést betöltő áramforrásból jelentős üzletággá alakul, hiszen egyes országok milliárdokat áldoznak infrastruktúrájuk bővítésére, és világszerte projekteket kezdeményeznek. E sikerek ellenére a hidrogénnek bizonyos kihívásokkal kell megküzdenie ahhoz, hogy az energiaátmenet folyamatában jelentős szereplővé váljon, ilyen például a termelési költség, az ellátási lánc összetettsége és az új biztonsági előírások szükségessége.”
Kormányok általi támogatás: több mint 30 ország készített hidrogénütemtervet
A dekarbonizáció felé vezető globális elmozdulás erőteljes lendületet adott a hidrogéniparnak. A hidrogén számos lehetőséget kínál az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való átálláshoz: használható energiahordozóként és tárolóközegként villamos energiává történő visszaalakításhoz, különféle közlekedési és mobilitási eszközök üzemanyagaként, valamint a fosszilis szénhidrogének lehetséges helyettesítőjeként olyan iparágakban, mint az acélgyártás vagy a petrolkémia.
Világszerte erős kormányzati elkötelezettség mutatkozik a pénzügyi és szabályozási támogatásban részesülő hidrogénkezdeményezések iránt: McKinsey szerint 2021 elejéig több mint 30 ország készített hidrogénütemtervet, és a kormányok globálisan már több mint 70 milliárd dollár közfinanszírozást biztosítottak. A folyamatban lévő nagyszabású gyártási projektek száma meghaladta a kétszázat. A német kormány például dekarbonizációs stratégiája részeként a hidrogén mellett tette le voksát, és nemrégiben bejelentette, hogy több milliárd euró összegben tervez projekteket finanszírozni. Az egyik legjelentősebb közleményt az Európai Bizottság adta ki, 2020 júliusában; a „Hidrogénstratégia a klímasemleges Európáért” című közlemény ugyanis 2030-ig ambiciózus, 40 gigawatt (GW) „zöld” hidrogén előállítására alkalmas európai elektrolizátor telepítését tartalmazza. Az Egyesült Királyság kormánya pedig bejelentette, hogy 2021-ben bemutatja hidrogénstratégiáját, amely segíti a 2050-re kitűzött nettó nulla kibocsátása elérésében.
Magyarországon az Országgyűlés törvényben rögzítette a 2050-re kitűzött klímasemlegességi célt, és jelenleg folyamatban van az Európai Bizottság által kijelölt klímavédelmi törekvésekkel összhangban a Nemzeti Hidrogénstratégia kialakítása, melynek megtárgyalása és elfogadása a kormány közelgő napirendjén szerepel. Magyarország fő klímavédelmi célja, hogy 2030-ra 40 százalékkal csökkenjen az ország széndioxid-kibocsátása, az európai zöld megállapodás (Green Deal) értelmében. 2050-re a feladat már a karbonsemlegesség, ami a gyakorlatban mintegy 95 százalékos csökkentést jelent.
Mivel a hidrogén használata fontos köztes megoldás az áramtárolásban és üzemanyagként is nagyon jól használható, Magyarország ebben az iparágban európai szinten is vezető szerepet kíván megszerezni.
Budapesten épp április végén adták át az első mobil hidrogén-töltőállomást, ami fontos lépés a magyarországi hidrogénstratégia jövőkép megvalósításában.