Az elmúlt néhány hétben szinte cunamiként zúdult ránk a jövő. Hogy látod, milyen globális változásokat hoz a koronavírus-járvány? Hogy érint mindez minket, és hogy vagyunk képesek megbirkózni vele?
A koronavírus olyan változást hozott a világban, amire korábban még nem volt precedens. 7 milliárd ember zárkózott be az otthonába és várja, hogy megoldódjon a krízishelyzet. Közben világszerte több millió vállalkozás, illetve kutatók, tudósok, szakemberek, állampolgárok fogtak össze azért, hogy a nehézségeket enyhítsék, a rászorulókat segítsék, a megoldást minél előbb megtalálják. Soha nem láttunk még ekkora globális összefogást, ami egy cél köré rendeződött.
Egyelőre nem tudni, hogy mik lesznek a koronaválság hosszú távú hatásai. Nem tudjuk, mekkora anyagi, mentális és érzelmi kihívás elé állít bennünket ez az időszak összességben. Azt viszont már most egészen tisztán látjuk, hogy mik azok a pozitív jelenségek és értékteremtő folyamatok, amelyek a válságnak köszönhetően felszínre kerültek és fontos tanulságokkal bírnak a jövőnkre nézve.
Pozitívumokat említettél – tudnál példát mondani ezekre az értékteremtő folyamatokra?
Ilyen például a decentralizált problémamegoldás és az önállóság. A központosított problémamegoldás létjogosultsága erősen megkérdőjeleződött a napokban. Egyszerűen nincs idő arra, hogy központi utasítások alapján hajtsuk végre a válságkezelés minden apró részletét. A tanárok például szabadságot kaptak az oktatás digitalizálásában és nagyobbat léptek előre egy hét alatt, mint az elmúlt 10 évben összesen. A munkájukat elvesztett emberek közül sokan nekiláttak maszkokat varrni, és ha azok nem is tudnak 100 százalékos védelmet biztosítani, mégis sokaknak jelentenek segítséget. Együtt, sokféle ötletből táplálkozva, sokkal gyorsabban sikerült lépni számos kritikus témában, mint azt valaha gondoltuk volna. A jó példák listája pedig folyamatosan bővül.