A városok a mostani világjárvány megjelenése előtt is hatalmas kihívásokkal néztek szembe, elég, ha csak az ENSZ népesedési statisztikáira gondolunk, illetve arra, hogy azok milyen terhet róttak a városok infrastruktúrájára. A járványhelyzet még hangsúlyosabbá tette azokat a megoldandó problémákat, amelyekkel a jövő városai szembesülnek. Hogyan alakultak át az alapvető városi funkciók a világjárványnak köszönhetően? Milyen intézkedések maradhatnak velünk hosszabb távon?
A jövő városában az alapvető városi funkciók – emberek közötti áru- és információcsere, találkozási tér – közül egyre több költözik át a digitális térbe. Amit tudunk, azt már ma is igyekszünk online intézni. Várhatóan nagyobb szerephez jutnak a közlekedésünkben az aktív megoldások és a mikromobilitás. Itt azokra az erőforrás- és szolgáltatófüggetlen közlekedési módokra gondoljunk, mint a gyaloglás, a kerékpározás vagy a rollerezés. Rugalmasabbá válik a home office használata, ami hatással lesz az ingázó forgalomra. Tartósan változhatnak a közösségi helyekre, azok vizesblokkjaira vonatkozó előírások, hiszen a zsúfoltság elkerülése fontos szemponttá vált a belterekben. A közterületek, közforgalmú helyek könnyű fertőtlenítése is elvárás lesz, így ehhez alkalmazkodó burkolatok, bútorok, felületek elterjedésére számíthatunk. Az ember azonban társas lény, így biztosan nem tudunk tartós izolációban élni, ezért az is várható, hogy a természetes, emberi közelségen alapuló társas interakciók is visszatérnek.
A pandémia kapcsán is egyre többet emlegetjük az okosvárosok fogalmát, ahol a technológia és a lakosság különböző városi folyamatokba történő bevonása, valamint a fenntarthatóság is mind nagyobb szerephez jutnak. Egyáltalán, mit nevezünk okosvárosnak?
Ha egy mondatban kellene megfogalmazni, akkor okosváros az, amely a természeti és épített környezetét, digitális infrastruktúráját, valamint a települési szolgáltatások minőségét és gazdasági hatékonyságát korszerű és innovatív információtechnológiák alkalmazásával, fenntartható módon, a lakosság aktív bevonásával fejleszti.
Hol tartunk most az okosvárosok kialakulásának folyamatában? A világjárvány gyorsította az okosváros-projektek megszaporodását?
Nehéz megmondani, mivel komoly gazdasági megtorpanás volt mindenütt a járvány hatására, és az infrastruktúra-fejlesztési projektek megfelelő és folyamatos finanszírozást igényelnek. Ugyanakkor sosem volt még nagyobb igény bizonyos ágazatok robotizációjának felgyorsítására, a digitalizáció és az online platformok szélesebb körű kiterjesztésére az oktatás és az egészségügy területén, vagy az érintésmentes technológiák bevezetésére. A járványhelyzetben hirtelen és drasztikus lépések történtek, most pedig még a tapasztalatok feldolgozása folyik. Az említett digitális megoldások szisztematikus, átfogó bevezetése valószínűleg tervezettebb formában zajlik majd a jövőben. A lényeg, hogy amit hatékonyabban végezhetünk digitális folyamatok beépítésével, ott meg is lépjük ezeket a változtatásokat. Ha ebből a szempontból vizsgáljuk, a járványhelyzet valóban gyorsított bizonyos folyamatokon.