1. Útiterv készítése
Írja össze, hogy hová szeretne eljutni, milyen országokat szeretne meglátogatni, és milyen hosszúra tervezi az utazást. A terv mellé pedig tegye oda, hogy pontosan mekkora összeget tud az utazásra fordítani. Ahhoz, hogy az útitervet és a rendelkezésre álló anyagi lehetőségeket összhangba tudja hozni, előfordulhat, hogy helyenként kompromisszumot kell kötnie: esetenként olcsóbb szállást választani, hogy minden úti cél beleférjen, vagy a drágább szállás vállalásával kihagyni egy-egy célt.
Ha ezzel elkészült, ideje összeírni, hogy mikor, hová, milyen közlekedési eszközzel utazhat tovább, az utazás mennyi időbe telik majd, milyen költséggel jár, milyen állomásokon, megállóhelyeken kell átszállni, illetve leszállni.
Az elkészült úti tervet utazás előtt nem árt megosztani itthon maradt barátainkkal, családtagjainkkal, így valaki mindig tudni fogja, hogy a terv alapján várhatóan hol tartózkodunk, és hogyan tud velünk kapcsolatba lépni.
2. B terv
Mindig legyen egy B terv, sosem lehet ugyanis tudni, hogy mikor késsük le a vonatot, vagy nézzük el a megállót, ahol le kell szállnunk, és ilyenkor a visszajutás, illetve ha ez aznap már nem lehetséges, akkor egy éjszakára a szállás is plusz költségbe és időbe kerül.
3. Csomagolási terv
Írjon össze mindent, amit magával szeretne vinni, majd nézze át a kész listát elejétől a végéig. Szinte biztos, hogy még ebből is fog tudni szelektálni. Nem kellemes úgy utazni, hogy egy felesleges tárgyakkal megpakolt, nehéz hátizsák húzza az ember hátát, amikor vasútállomások és szállások között ingázik. Ne feledje, hogy amit magával visz, az élvezetessé teheti, de el is ronthatja az utazást.