Ti mit láttok, ha magatok elé képzelitek a jövő munkahelyeit? Digitális asszisztensek, robotikus és M.I. alapú kollégák vesznek majd minket körül? Lesz egyáltalán iroda, ahová beléphetünk, netán a jövőben inkább otthonunk kényelméből végezzük majd feladatainkat? Milyen lesz az a bizonyos munka, amit elvégzünk? Leáldozott a „nem szeretem” feladatok ideje és elérkezik az élményalapú munka világa? Tengernyi kérdés és gondolat cikázik a fejünkben a jövő munkahelyei kapcsán, hiszen ezek jó része – akár a technológiai forradalmat, akár a szabadabb, kreatívabb munkavégzést tekintjük – nem csupán a jövőnk, de a jelenünk része is. Egy biztos, a munka világa radikális átalakulás kapujában áll. Jövőbiztosítóként mi, az Allianznál folyamatosan azon dolgozunk, hogy ezekre a kérdésekre választ adhassunk. Most ismét közös gondolkodásra buzdítunk hát mindenkit! A válaszok megtalálásában ezúttal Veres Rita, az Edisonplatform stratégiai vezetője lesz a segítségünkre (a vele készült videó az oldal alján nézhető meg). Ritát a munka világával kapcsolatos gondolatairól, előrejelzéseiről, elméleteiről kérdeztük.
A koronavírus hatására sok minden átalakult a munkahelyek és a feladatok tekintetében. Hirtelen kényszerültünk radikális változtatásra, szinte mindannyian. Mit gondolsz, milyen hatással van ránk a kialakult helyzet, és mit tartogat még ezután számunkra?
Az elmúlt hónapokban valóban sokan máshogy „jártunk” dolgozni, mint eddig. Lesöpörtük a morzsákat és a gyerekek kirakósát a reggelizőasztalról, rögtönzött munkaállomássá alakítottuk azt és nekiálltunk a munkának – ahogy tudtunk. Olyan kihívásokkal találtuk szembe magunkat az utóbbi hónapok során, mint eddig soha. Nagyon nehéz ma a munka jövőjéről és a jövőről egyáltalán beszélni, mert tele vagyunk érzelmekkel. Félelem, stressz, pánik, remény, mindez egyszerre – de ez teljesen normális. A munkánkban is azt vettük észre, hogy az eddig biztosnak hitt pontok meginogtak. A krízishelyzetek során hajlamosak vagyunk rövid távon gondolkodni, mivel agyunk egy részét folyamatosan a válsághelyzet foglalja el. Ez mindannyiunk számára megterhelő. Az intenzíven átélt kihívások egy része azonban nem újkeletű, már régóta itt vannak a levegőben, és feszegetik a munka világának kereteit. A „nice to have”-ből hirtelen „must have” lett. Szerintem épp itt volt az ideje...
Pontosan mit értesz „keretek” alatt? Mi az, amit kezdünk szétfeszíteni?
A munka, ahogy ma ismerjük, egy csaknem 80 éve kialakult „modell”. A múlt évszázadban, a tömegtermelés kialakulása hajnalán az volt a legfontosabb, hogy minél hatékonyabban és gyorsabban végezzük a munkánkat. A produktivitás jegyében a munkát specializált részfolyamatokra, és egyre szűkebb munkakörökre bontottuk. Ekkor alakult ki az az elképzelés is, hogy az emberi potenciál kiaknázásának leghatékonyabb módja, ha az emberek egy meghatározott munkahelyen, egy adott időben, teljes munkaidejüket egy munkának szentelve, a főnökük pontos utasítását követve, tökéletes hatékonyságra törekedve dolgoznak, fizetést pedig a munkával töltött időre kapnak. Ez lett a munka definíciója. E logika mentén építettük fel a szervezeteket, leginkább egy pontos szerkezet fogaskerekeiként meghatározva a munka szereplőit, azaz minket.
Sok szempontból ma is legtöbben ebben a keretrendszerben dolgozunk, azaz egy csaknem 80 éves modell logikája szerint. Pedig ez már elöregedett, túlságosan mechanikus, és nem is illik az emberi természethez. Nem ad teret a kísérletezésnek, a tanulásnak, hibák elkövetésének, hiszen ezek mind a hatékonyságot csorbítják. Pedig közben megváltozott a világ, és megváltozunk mi, emberek is.