Allianz Kötvény Befektetési Alap

További információkért hívja telefonos ügyfélszolgálatunkat a +36 (1) 237 2399-es telefonszámon!*
Általános információk

Csúsztassa balra a további információkért

Típusa, fajtája
nyilvános, nyíltvégű, értékpapírba fektető befektetési alap
BAMOSZ besorolás hosszú kötvény alap
ISIN HU0000708201
Az Alap indulása 2009.11.03.
Elszámolása T+2
Devizanem HUF
Az Alap alapkezelési díja (éves szinten) max. 1,50%
Letétkezelő MBH Befektetési Bank Zrt
Letétkezelés díja (éves szinten) 0,10%
Vezető forgalmazó MBH Befektetési Bank Zrt
Forgalmazás befektetőt terhelő jutalékai A forgalmazási jutalékok mértékét a Forgalmazó Befektetési Szolgáltatási Üzletszabályzata tartalmazza.
Benchmark 100% MAX
TER (2022. évi adat) 1,32%
Ajánlott befektetési időtáv minimum 4 év
Kockázati szint közepes

Az Alap rövid bemutatása

Az Alap célja, hogy részesedjen a hazai kötvénypiac növekedéséből, ezzel középtávon az állampapír befektetéseket meghaladó hozamot érjen el, azoknál azonban magasabb kockázati szint mellett.

Az Alap befektetési politikája

Az Alap céljának elérése érdekében portfóliójában jellemzően magyar állampapírok, a magyar állam készfizető kezességével kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, diszkont-kincstárjegyek, jelzáloglevelek és vállalati kötvények szerepelnek, de kisebb mértékben kollektív befektetési értékpapírokba, Magyar Nemzeti Bank által kibocsátott kötvényekbe, bankbetétekbe és külföldi állampapírokba is fektetheti vagyonát.

Piaci környezet, befektetési döntések

Az USA infláció és maginfláció árnyalatnyit csökkent csupán (áprilisi adat), 3,4%, illetve 3,6%-ra ért. A Fed által kiemelten követett PCE magindex 2,8%-on maradt. A heti munkanélküliségi adatok továbbra is erősek, ugyanakkor az április havi statisztika kicsit kevésbé feszes munkaerőpiacról árulkodott.

A májusi Fed ülés a vártnak megfelelően nem hozott változást a kamatszintekben. A döntéshez kapcsolódó közlemény és sajtótájékoztató a dezinflációs folyamattal kapcsolatban most kevésbé volt bizakodó. A piacot is nyugtalaníthatták az előző ülés óta beérkezett makrogazdasági adatok, a sajtótájékoztatón több kérdés is vonatkozott kamatemelésre, illetve a kamatvágások idei teljes elmaradására. Ezeket Powell elnök nyilván nem zárta ki, de összességében kellően megnyugtató lehetett a beszéd, mivel az USA kötvényhozamok is estek a következő napokban. Az erősödés május közepéig tartott, majd a hó végéig egy átmeneti hangulatromlást figyelhettünk meg.

Támogatta a hosszú kötvények piacát az is, hogy a Fed ülésen döntöttek a mérlegleépítés (QT) ütemének jelentős mérsékléséről is. Az állampapírok havi nem-megújítási célja a korábbi 60 milliárd dollárról 25 milliárdra csökkent. A QT kivezetéséről ugyanakkor egyelőre nincs szó.

Az eurózóna inflációja még áprilisban stagnált, a maginfláció csökkenni is tudott, azonban a májusi előzetes adatok mindkettő mutatóban távolodtak az EKB inflációs céljától. A márciusi kiskereskedelemi statisztika közel két éve nem látott növekedést jelzett év/év alapon. Az EKB júniusi ülése előtt mindezek ellenére a piac meglehetősen egyöntetűen 25 bázispontos kamatvágást várt. A két ülés közt megszólaló jegybankárok is leginkább ezt erősítették. Az infláció tényleges alakulása ugyanakkor eldönti majd, hogy ezt követően a nagyjából negyedévente egy kamatvágás realitássá válhat-e majd év végéig.

A lengyel, a román és a cseh jegybank nem nyúlt májusban az alapkamathoz. A cseh infláció a várakozásnál lényegesen jobban emelkedett, azonban a másik két országban kedvezőbb képet láttunk.

Az MNB a kamatdöntő ülésen a várt 50 bázispontos lazítás mellett döntött. A kapcsolódó háttérbeszélgetésen Virág Barnabás megerősítette, hogy a következő hónapban továbbra is reális a 25 vagy 50 bázispontos kamatvágás. Az ezt követő időszakra a mozgástér vélhetőleg jelentősen beszűkül az ismét emelkedő inflációval párhuzamosan. A kamatpályával kapcsolatos iránymutatás frissítése júniusban lehet esedékes.

A hónap végén a Moody’s hitelminősítő nem változott a magyar államadósság Baa2-es besorolásán, sem a stabil kilátáson.

Az állampapírok hozama a hó elején, a nemzetközi mozgásokkal párhuzamosan jelentősen esett, a hónap közepe felé korrekciót láttunk. Május egészét nézve mérsékelt, futamidőtől függően 10-30 bázispontos nagyságrendű hozamcsökkenésről beszélhetünk.

Az alap duration értéke alulsúlyban volt. A globális inflációs kockázatok, valamint a magas hazai költségvetési hiány óvatosságra intenek, ugyanakkor a mérséklődő USA mérlegleépítés és az EKB júniusi kamatvágása támogathatja a forint eszközök piacát.

Jogi nyilatkozatok, felelősség kizárás

Az alap befektetési politikájáról, forgalmazási költségeiről és a befektetés lehetséges kockázatairól, részletesen tájékozódjon az Alap forgalmazási helyein található hivatalos tájékoztatójából és kezelési szabályzatából.

A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát az alap jövőbeli teljesítményére nézve.

Az oldalunkon kiszámított hozamok a forgalmazási, számlavezetési és egyéb költségek, valamint adó levonása előtt értendők. Az egy évnél rövidebb időszakok hozamai nominális (nem évesített) hozamok, az egy évnél hosszab időszakok hozamait évesítettük. Az oldalon megjelenő valamennyi információ kizárólag tájékoztatásul szolgál és nem minősül ajánlattételnek. Az Alapkezelő nem vállal felelősséget a jelen kiadvány alapján hozott befektetési döntésért és annak következményeiért.

        *Telefonos ügyfélszolgálatunkon munkanapokon 8:00 és 18:00 óra - csütörtökön 8:00 és 20:00 óra - között panaszügyben ezen időpontokban várjuk a hívását.
alt
alt
Kiemelt befektetői információk, tájékoztatók, kezelési szabályzatok és egyéb fontos dokumentumok