Allianz Indexkövető Részvény Befektetési Alap

További információkért hívja telefonos ügyfélszolgálatunkat a +36 (1) 237 2399-es telefonszámon!*
Általános információk

Csúsztassa balra a további információkért

Típusa, fajtája
nyilvános, nyíltvégű, értékpapírba fektető befektetési alap
BAMOSZ besorolás részvény alap
ISIN HU0000708375
Az Alap indulása 2010.02.01.
Elszámolása T+2
Devizanem HUF
Az Alap alapkezelési díja (éves szinten) max. 1,50%
Letétkezelő MBH Befektetési Bank Zrt
Letétkezelés díja (éves szinten) 0,15%
Vezető forgalmazó MBH Befektetési Bank Zrt
Forgalmazás befektetőt terhelő jutalékai A forgalmazási jutalékok mértékét a Forgalmazó Befektetési Szolgáltatási Üzletszabályzata tartalmazza.
Benchmark 100% BUX
TER (2022. évi adat) 1,74%
Ajánlott befektetési időtáv minimum 5 év
Kockázati szint magas

Az Alap rövid bemutatása

Az Alap a hazai részvénypiacon szereplő gazdaságilag jelentős vállalatok részvényeit szeretné elérhetővé tenni a befektetési jegyet vásárlók számára.

Az Alap befektetési politikája

Allianz Indexkövető Részvény Alap célja, hogy a Budapesti Értéktőzsdén forgalmazott részvények árfolyammozgását követve, a BUX index teljesítményével versenyképes hozamot érjen el. A BUX indexben a magyar tőzsde legjelentősebb társaságai kapnak helyet. Az Alap céljának elérése érdekében a portfóliójának közel 100%-át a BUX indexet alkotó magyar „blue chip” részvényekbe fekteti, de állampapírokba, diszkont-kincstárjegyekbe és banki betétekbe is fektetheti az alap vagyonát.

Piaci környezet, befektetési döntések

Az április elhozta a korrekciót a fejlett részvénypiacokon. Már ideje volt, hiszen ezt megelőzően (tavaly november óta) 27% feletti mértékben emelkedett érdemi korrekció nélkül az S&P 500. Az 5.250 pontos historikus csúcsról azonban lefordult a benchmark, amiben a feszített árazás, a technikai túlvettség és a magas pozícionáltság mellett a rebalance is szerepet játszhatott. Emellett a várt feletti USA inflációs adat (3,5%), a 4,7%-ig emelkedő USA 10 éves hozam és a közel-keleti események (Izrael és Irán közötti konfliktus elmérgesedése) hatására hordónként 87 dollárig emelkedő WTI árfolyam tovább rontotta a hangulatot. Ráadásul a Q1-es USA GDP növekedési adat (1,6%), a conference board fogyasztói bizalmi indexe (97) és ISM feldolgozóipari adat (49,2) is vártnál alacsonyabb lett. Mindezek hatására a vezető amerikai benchmark az 50 napos mozgóátlagot áttörve 5.000 pont alá süllyedt a 100 napos mozgóátlagig (4.970 pontra). Innen azonban fordulni tudott és a hónap végéig a két mozgóátlag között folyt a kereskedés. Az időközben felpörgő Q1-es jelentési szezon bizakodásra adhat okot. A kiemelt jelentőséggel bíró technológiai cégek közül eddig az eredményközlések a Tesla kivételével várt felett alakultak, egyedül a Meta beruházások felpörgetésével kapcsolatos terveit követte jelentős negatív árfolyamreakció. Összességében eddig 401 cég jelentett. Az aggregált eredmény eddig 8,7%-kal várt felett alakul, ami 5%-os növekedést jelent év/év alapon.

Az S&P 500 a hónapot végül 4,2%, a DAX pedig 3%-os mínuszban zárta. A hazai BUX felülteljesítőként 4,2%-kal emelkedett. Ezzel idén rendre 5,7% és 7,1%, valamint 12,4%-kal erősödtek az indexek.

Remek hónapot zárt az OTP (8,3%). A közgyűlésen Csányi Sándor arról beszélt, hogy rekord méretű akvizícióra készülnek (ami magyarázza a tavalyi eredményhez képest szerény osztalékfizetést). Az általa leírt paraméterek alapján a Baltikum 3. legnagyobb bankjára, a Luminor Bank-ra tehettek ajánlatot. Ez egy jól menedzselt, tőkeerős, jó jövedelmezőséggel rendelkező pénzintézet, amit az árazása is tükröz. Piaci értesülések szerint a könyv szerinti érték 1,2-szeresét kérnék érte, ami kb. 2,15 milliárd euró.

Szerényebben teljesített, de emelkedni tudott a MOL (1,7%) is. Negatívum, hogy a kormány ultimátumot adott a hazai üzemanagy kereskedőknek. Eszerint árazásukat a régiós átlaghoz kell igazítaniuk, ha nem akarnak külső beavatkozást. Pozitívum, hogy a Tura közelében olajtalálatról számolt be a cég. A projektben meglévő 49%-os részesedéssel ez napi 5.000 hordó körüli kitermelést jelent.

Továbbra is látványos az MTEL ereje (3,2%). Az árfolyam annak ellenére emelkedett, hogy a hónap során a 4,8%-os osztalékszelvény is vágásra került. Ezt a közelgő 24 milliárd forintos részvényvisszavásárlási aukció is segíti.

Enyhén emelkedni tudott a Richter (0,9%) is. Érdemes azért hozzátenni, hogy a hónap során járt 7% feletti mínuszban is. Az Abbvie számai alapján Q1-ben várt alatt alakult a Vraylar értékesítés, azonban még így is 23,6%-os a növekedés (év/év).

Jogi nyilatkozatok, felelősség kizárás

Az alap befektetési politikájáról, forgalmazási költségeiről és a befektetés lehetséges kockázatairól, részletesen tájékozódjon az Alap forgalmazási helyein található hivatalos tájékoztatójából és kezelési szabályzatából.

A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát az alap jövőbeli teljesítményére nézve.

Az oldalunkon kiszámított hozamok a forgalmazási, számlavezetési és egyéb költségek, valamint adó levonása előtt értendők. Az egy évnél rövidebb időszakok hozamai nominális (nem évesített) hozamok, az egy évnél hosszab időszakok hozamait évesítettük. Az oldalon megjelenő valamennyi információ kizárólag tájékoztatásul szolgál és nem minősül ajánlattételnek. Az Alapkezelő nem vállal felelősséget a jelen kiadvány alapján hozott befektetési döntésért és annak következményeiért.

        * Telefonos ügyfélszolgálatunkon munkanapokon 8:00 és 18:00 óra - csütörtökön 8:00 és 20:00 óra - között panaszügyben ezen időpontokban várjuk a hívását. 
alt
alt
Kiemelt befektetői információk, tájékoztatók, kezelési szabályzatok és egyéb fontos dokumentumok